داستان یک عاشقی

  • Posted by: seraj
  • 2019-09-29

داستان یک عاشقی

ستاد مردمی اربعین استان سیستان و بلوچستان چند سالی است با هدف خدمت‌رسانی به زائران پاکستانی اربعین حسینی(ع) تشکیل شده و سال به سال بر تعداد خادمان فعال در این ستاد افزوده می‌شود.

شیفتگان ایرانی آقا امام حسین(ع) در سیستان و بلوچستان امسال نیز مانند چند سال اخیر تمام توان خود را به‌کار گرفته‌اند تا برای زائرانی که با تحمل مشقت‌های فراوان خاک پاکستان را به‌قصد سفر کربلا ترک می‌کنند و وارد ایران می‌شوند، میزبانی شایسته باشند. ستاد مردمی اربعین استان سیستان و بلوچستان چند سالی است با اقدام آتش به‌اختیار جوانان انقلابی تشکیل شده و اکنون در حال تمهید اقدامات لازم برای میزبانی شایسته از این نیکان هستند.

چگونگی شروع به کار ستاد مردمی اربعین در سیستان و بلوچستان

دبیر ستاد مردمی اربعین استان سیستان و بلوچستان عنوان داشت: زائران پاکستانی از چندین سال قبل از طریق مرز میرجاوه به زیارت کربلای معلی مشرف می‌شدند اما دستگاه‌های ذی‌ربط اقدامی در راستای تردد آسان‌تر این زائران انجام نداده بود. چند سال قبل توفیق شد در ایام اربعین با جمعی از دوستان به زیارت کربلا برویم در آنجا متوجه حضور چند زائر پاکستانی که لباس آن‌ها برای ما که از سیستان و بلوچستان رفته بودیم آشنا بود، شدیم و برایمان سؤال پیش آمد که این افراد چطور به زیارت اربعین آمده‌اند. البته به‌عنوان دغدغه‌مند و فعال فرهنگی این موضوع در ذهنمان بود که سیستان و بلوچستان نه محلی برای اجتماع زیارتی دارد و نه کشور و همسایه شهری و استانی دارد که مردم برای زیارت از آنجا عبور کنند تا به این بهانه استان ما هم هویت بگیرد.
بعد از پرس‌وجو متوجه شدیم این افراد از مرز سیستان و بلوچستان و شهرستان میرجاوه وارد ایران و از آنجا به‌سمت کربلا راهی می‌شوند؛ این موضوع تلنگری بود تا از این طریق سیستان و بلوچستان را به‌عنوان دروازه ورود زائران اربعین حسینی معرفی کنیم و از همان‌جا ایده تشکیل ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان ویژه پذیرایی از زائران پاکستانی به ذهنمان رسید.

قبل از تشکیل ستاد مردمی اربعین رفت‌وآمد زائران پاکستانی به کربلا چطور انجام می‌شد؟

رفت‌وآمد زائران پاکستانی و رفتن آن‌ها به کربلا داستان غم‌انگیزی در پس‌پرده داشت؛ یعنی این افراد تحت بدترین شرایط به مرز می‌رسیدند؛ در واقع در کویته باید حداقل 100 دستگاه اتوبوس جمع شوند تا ارتش آنها را اسکورت کند و زائران پاکستانی بتوانند به مرز میرجاوه برسند تا پس از آن موفق به رفتن به‌سمت کربلای معلی شوند. در پاکستان گروه‌های مختلف شیعه و سنی حضور دارند، شیعیان چند گروه هستند؛ یک گروه را که بازنشستگان دولتی پاکستان تشکیل می‌دهند رابط بین مردم و دولت هستند؛ آن‌ها این‌طور تدبیر کرده‌اند که زائرانی که قصد عزیمت به کربلای معلی را دارند با 100 تا 150 دستگاه اتوبوس در کویته جمع شوند و پس از اسکورت ارتش در یک روز مشخص راهی مرز میرجاوه و از آنجا راهی کربلا شوند. افرادی که از شهرها و ایالت‌های مختلف پاکستان قصد رفتن به کربلا را داشتند باید طوری برنامه‌ریزی می‌کردند که حداقل یک هفته در کویته بمانند؛ آنجا اسکان خاصی برای این زائرین وجود ندارد و فقط تعدادی حسینیه است که گاهی در اختیار این زائران قرار می‌گیرد و زائران پس از گذراندن شرایط سخت در کویته باید یک جاده 700کیلومتری را طی کنند تا به مرز میرجاوه برسند. این زائران با بدترین شرایط به مرز میرجاوه می‌رسیدند و باز لب مرز با شرایط نامطلوب با آنها برخورد می‌شد و در نهایت پس از رفتن به کربلا و زیارت برمی‌گشتند اما به‌دلیل اینکه دیگر پولی برای برگشت به کشورشان نداشتند در شهرهای ما به نداری می‌افتادند.

بخشی از متکدیان پاکستانی که در سطح شهرها مشاهده می‌کنیم افراد بیگانه فقیر و گدا نیستند بلکه همان افرادی بوده‌اند که یک زندگی در سطح معمولی داشتند و شاید برای رفتن به زیارت امام حسین(ع) ده‌ها سال کشاورزی کرده‌اند تا فقط یک بار برای زیارت اربعین در کربلا حضور داشته باشند. زیارت اربعین زیارت عجیبی است چون به‌جای اینکه با پرواز به عراق بروند و برگردند ابتدا به ایران می‌آیند، به قم و مشهد می‌روند و سپس به عراق، این افراد دوباره همین مسیر را برای برگشت به پاکستان طی می‌کنند و در واقع به‌جای یک زیارت چند زیارت انجام می‌دهند؛ ممکن است این مسیر حدود 30 تا 45 روز طول بکشد اما شیرینی خاصی دارد که زمان طولانی مسیر را به کام آن‌ها شیرین می‌کند.

نظر زائران پاکستانی در مورد استان قبل از تشکیل ستاد مردمی اربعین

بختیاری دبیر ستاد مردمی اربعین استان سیستان و بلوچستان افزود: سال اول تشکیل ستاد اربعین خدمت یک روحانی پاکستانی در مرز میرجاوه رسیدیم که فارسی بلد بود، در ابتدا به ما اعتماد نمی‌کرد چون جامعه پاکستانی بیشتر می‌توان گفت جامعه اطلاعاتی است و زیاد حرف بروز نمی‌دهند اما بالاخره با او دوست شدیم؛ این روحانی می‌گفت “کتابی خواندم از شهید چمران که با خواندن آن عاشق چمران شدم و چون وی عاشق امام(ره) بوده عاشق امام شدم؛ پس از خواندن این کتاب به قم رفتم و پس از خواندن دروس حوزوی طلبه شدم و حالا به زائرانی که می‌خواهند به کربلا بروند کمک می‌کنم”. آن روز این روحانی یک جمله به ما گفت که دل ما شکست و شاید همان جمله سبب شد بچه‌های ستاد اربعین عزم خود را در رابطه با تشکیل ستاد جزم کنند؛ این روحانی گفت “زمانی که ما به زاهدان می‌رسیم حس می‌کنیم هنوز در پاکستان هستیم و اتفاق جدیدی برای ما نمی‌افتد و بعد از آن‌ که به نزدیک‌های شهر مشهد می‌رسیم تازه می‌دانیم به ایران آمده‌ایم”. پس از شنیدن این حرف یک حس و اراده شکل گرفت و کار شتاب گرفت.

آماده‌سازی زائرسرای امام رضا(ع)

موقوفه زائرسرای امام رضا(ع) در واقع محل اصلی اسکان زائران پاکستانی اربعین حسینی در زاهدان محسوب می‌شود. سال اولی که کار شروع شد هیچ جایی نبود که زائران را در آنجا ساماندهی کنیم، بعد از مدتی زائرسرای امام رضا(ع) انتخاب شد که با همت تعدادی از جوانان دلداده اهل‌بیت(ع) با هدف خدمت‌رسانی به زائران پاکستانی تمیز و مرتب شد و هر روز نیز به خدمات رفاهی و زیرساختی آن برای رفاه حال زائران پاکستانی افزوده می‌شود.

خوراک زائران با توجه به ذائقه متفاوت مردم پاکستان چگونه تهیه می‌شود؟

سال اول شروع کار به‌دلیل کمبود بودجه با سیب‌زمینی و ترشی برای زائران غذا آماده می‌شد، چون پخت‌وپز بلد نبودیم کلاً غذاها با فلفل طبخ می‌شد، در واقع تصور می‌کردیم پاکستانی‌ها غذای تند می‌خورند و باید در همه غذاها فلفل فراوان باشد تا اینکه خودشان به ما گفتند “غذاها خیلی تند است و بسیاری از افراد نمی‌توانند آن‌ها را بخورند”؛ حالا برای طبخ غذا از استان قم آشپز می‌آوریم تا غذاهای مرسوم پاکستان را طبخ کند.

پیش‌بینی‌ می‌شود امسال چه‌تعداد زائر از طریق مرز میرجاوه وارد ایران شوند؟

بختیاری: سال نخست تشکیل ستاد پذیرای 2000 زائر و سال بعد 7000 زائر و بعد 14 هزار بودیم و در ادامه کم‌کم این جمعیت به 40 هزار نفر رسید و در نهایت سال گذشته حدود 65 زائر پاکستانی از مرز میرجاوه وارد ایران و از زاهدان راهی کربلای معلی شدند؛ پیش‌بینی می‌شود امسال 72 تا 73 هزار زائر پاکستانی اربعین از طریق مرز میرجاوه وارد کشور شوند. این پیش‌بینی تا حضور یک میلیون زائر در سال‌های بعد ادامه دارد که امیدواریم عمرمان قد دهد تا آن روز را ببینیم.

خدمات ستاد اربعین استان در چه زمینه‌هایی به زائران

اسکان، اطعام، هماهنگی حمل‌ونقل، بهداشت و درمان و مسائل فرهنگی پنج محور خدمت‌رسانی ستاد اربعین استان به زائران پاکستانی است که تلاش داریم سال به سال با کیفیت بهتر و با قوت بیشتری از گذشته ارائه شود. کار ستاد کاملاً مردمی انجام می‌شود

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *